Podpowiadamy, jak leczyć stopę cukrzycową
Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób, która może wystąpić niezależnie od wieku czy płci. Powikłania związane z nieleczonym lub niewłaściwie leczonym schorzeniem mogą obejmować zarówno funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych, jak i poszczególnych części ciała w tym m.in. stóp. W przypadku, gdy objawy choroby widoczne są na stopach, mówimy wówczas, że jest to tzw. zespół stopy cukrzycowej. Do tej pory wydawało Ci się, że oznakami są wyłącznie bolące rany lub owrzodzenia? Nic bardziej mylnego. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie o to, czym jest stopa cukrzycowa, jakie są najczęstsze objawy, a także jak powinno wyglądać odpowiednie leczenie. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Czym jest zespół stopy cukrzycowej?
Na początku warto byłoby więc wyjaśnić, czym w zasadzie jest stopa cukrzycowa. Otóż to nic innego, jak szereg objawów chorobowych nazywanych całkiem słusznie „zespołem stopy cukrzycowej.” Na skórze zespół objawia się szeroko rozumianymi owrzodzeniami, ranami czy infekcjami, które pojawiają się u osób zmagających się z cukrzycą. Choroba ta jest złożona, charakteryzuje się mi.in. niedostatecznym ukrwieniem stóp. Główną przyczyną pojawiających się zmian jest długo utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi, czyli tzw. hiperglikemia, która prowadzi do wielu zaburzeń, w tym do zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia. To z kolei wywołuje szereg patologii mogących doprowadzić do powstawania skrzepów, bolesnych pęknięć, martwicy. Często oznacza to konieczność amputacji stopy, a w niektórych przypadkach także całej nogi. Czynnikiem decydującym będzie tu stopień uszkodzenia tkanek.
Sprawdź naszą usługę stopa cukrzycowa Warszawa.
Objawy stopy cukrzycowej
Najwyższa pora więc, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać stopę cukrzycową. Najczęściej wymieniane pierwsze objawy stopy cukrzycowej to m.in.:
- nasilający się w nocy ból,
- bolesne skurcze mięśni,
- uczucie mrowienia lub kłucia w nodze,
- łuszcząca się skóra na stopach,
- znacznie wydłużony czas gojenia ran,
- blade i zimne stopy,
- znacznie zmieniony zapach stóp,
- widoczne zmiany w wyglądzie palców i paznokci w tym m.in. modzele, nagniotki czy pęcherze.
Inne, istotne objawy to pojawienie się na stopie lub w jej obrębie ropnego wycieku, pulsowanie lub ból stopy, zmiana kształtu stopy lub wystąpienie obrzęku, zmiana koloru stopy lub owrzodzenia, przesuszona lub stwardniała skóra na stopach, wystąpienie zaczerwienienia, a także nadmierne ocieplenie stopy. Należy wspomnieć też o ranach cukrzycowych, które oceniane są według 6-stopniowej klasyfikacji owrzodzeń Megita-Wagnera. I tak jest to skóra nienaruszona, owrzodzenie powierzchowne, owrzodzenie głębokie, owrzodzenie głębokie z ropniem lub zapaleniem kości, martwica przodostopia, a także rozległa martwica całej stopy, co jest wskazaniem do amputacji. Stopy należy oceniać kompleksowo. Oprócz bacznej obserwacji tego, jak wyglądają rany cukrzycowe, warto zwrócić uwagę również na stan i wygląd paznokci. Niejednokrotnie zdarza się, że na płycie pojawiają się bruzdy, które przebiegają równolegle i poprzecznie – to tzw. linie Beau.
Przyczyny stopy cukrzycowej
Aby można było mówić o właściwym leczeniu stopy cukrzycowej, konieczne jest poznanie jej głównych przyczyn, czyli dowiedzieć się, jak powstaje stopa cukrzycowa. Zwykle wymieniane są tu 3 główne przyczyny, czyli neuropatia uszkadzająca nerwy, uszkodzenie naczyń krwionośnych, a także wtórne wszelkie zmiany deformacyjne, które wynikają z zaburzeń ukrwienia i unerwienia, wywołują osteopatię cukrzycową. Wszystkie wymienione przyczyny mają związek ze wspomnianą już wcześniej niewyrównaną cukrzycą, a wielu przypadkach także znaczną nadwagą czy noszeniem nieodpowiedniego obuwia. Przypomnijmy jednocześnie o tym, że wyróżnia się 3 rodzaje tego powikłania, a mianowicie stopę cukrzycową neuropatyczną, stanowiącą ponad 60% wszystkich przypadków, stopę cukrzycową niedokrwienną występującą w około 20% przypadków, a także stopę cukrzycową mieszaną. W podanej klasyfikacji analizuje się, które powikłanie przeważa w obrazie klinicznym.
Leczenie stopy cukrzycowej – zbiór wiedzy
Skoro udało się już ustalić, czym jest stopa cukrzycowa, a także jakie są najczęstsze przyczyny i objawy tego powikłania, najwyższa pora, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jak powinno wyglądać leczenie stopy cukrzycowej. Otóż jest to złożony proces, w który zwykle zaangażowani są różni specjaliści. Jednak wdrożony odpowiednio wcześnie może pomóc w uniknięciu amputacji kończyny. W walce z powikłaniem, oprócz zastosowania właściwych metod leczenia, właściwego wyrównania cukrzycy, niezwykle ważna jest także profilaktyka stopy cukrzycowej.
Do popularnych metod leczenia zalicza się:
- tlenoterapię hiperbaryczną,
- leczenie zaburzeń lipidowych,
- leczenie zakażonych owrzodzeń, stosując specjalistyczne maści na stopę cukrzycową, specjalistyczne opatrunki,
- chirurgiczne usuwanie tkanek martwiczych,
- właściwe antybiotyki,
- substytuty skóry,
- czynniki wzrostu przyspieszające gojenie ran.
Osoby zmagające się ze stopą cukrzycową powinny pamiętać również o tym, jak ważne jest noszenie odpowiednio dobranego obuwia, często zalecane jest również obuwie ortopedyczne, a także specjalistyczne wkładki przeznaczone dla diabetyków, możliwie jak najczęstsze marsze z jednoczesnym zapobieganiem urazom, odciążaniu chorych tkanek, regularne aplikowanie na stopy kremów nawilżających i natłuszczających czy usuwanie odcisków w gabinecie podologicznym. Bardzo ważne jest również, aby dbać o regularną aktywność fizyczną, a także prowadzić zdrowy i zrównoważony styl życia. Należy nosić przewiewne obuwie, a paznokcie u stóp skracać pilnikiem. Warto pamiętać jednocześnie o właściwej pielęgnacji kończyn dolnych w tym m.in. codziennym myciu stóp w letniej wodzie i ich delikatnym osuszeniu. Oczywiście podobnie jak w leczeniu cukrzycy niebywale ważne jest tu utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi, a także poprawnego ciśnienia tętniczego.
Jakie rodzaje opatrunków wyróżniamy?
Jeżeli chodzi o leczenie ran, to w obrębie stopy najczęściej stosuje się specjalistyczne opatrunki, które mogą przybierać różnorodne formy jak, chociażby opatrunki hydrożelowe, opatrunki alginianowe, a także opatrunki ze srebrem. To doskonały moment, aby przyjrzeć się im nieco bliżej. Opatrunek hydrożelowy to opatrunek odpowiedzialny za nawilżenie skóry, a także przyspieszenie gojenia się ran. Opatrunek taki skutecznie wchłania również sączącą się z rany wydzieline. Opatrunek alginianowy stosowany jest w przypadku głębokich ran, które mogą łatwo ulec zakażeniu. Dzięki niemu możliwe jest skuteczne oczyszczenie i odkażenie ran. Opatrunek ze srebrem to ten stosowany na rany zainfekowane, a także te, z których wydobywa się nieprzyjemny lub uciążliwy zapach. Podsumowując, aby leczenie zespołu stopy cukrzycowej mogło przynieść oczekiwane rezultaty, konieczne jest unormowanie cukrów, a także wdrożenie odpowiednich i bezpiecznych działań profilaktycznych. Mimo że jest to jedno z najczęściej występujących powikłań cukrzycy, to pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować tego problemu.