Poradnia Leczenia Stopy Cukrzycowej i Ran Przewlekłych Warszawa

Poradnia LZSC zajmuje się szeroko rozumianą profilaktyką, a także leczeniem złożonego powikłania późnej cukrzycy - zespołu stopy cukrzycowej. Powikłanie to może wystąpić zarówno w przebiegu cukrzycy typu 1, jak i typu 2 - szczególnie wówczas, gdy choroba nie była przez długie lata odpowiednio kontrolowana i leczona.

Zespół stopy cukrzycowej - najważniejsze informacje

Powikłania są bowiem wynikiem przewlekle utrzymującej się hiperglikemii, czyli długotrwałego podwyższonego poziomu cukru we krwi, który uszkadza praktycznie wszystko w organizmie ludzkim - nerwy, naczynia krwionośne, a wtórnie skórę i kości. Dochodzi do neuropatii obwodowej - uszkodzenia drobnych włókien nerwowych. Uszkodzeniu ulegają również włókna regulujące pracę naczyń krwionośnych, co prowadzi do zaburzeń ukrwienia. Dodatkowo, rozwijająca się miażdżyca uszkadza światło naczyń, zwężając je, co prowadzi do zmian niedokrwiennych, martwicy tkanek, skóry, kości. Zespół stopy cukrzycowej to m.in. owrzodzenia i zakażenia w obrębie stóp, które mają ścisły związek z uszkodzeniem naczyń krwionośnych i układu nerwowego. Zwykle zmiany te przybierają charakter równoległy - jednak objawy zazwyczaj są nasilone w jednym kierunku. I tak, jeżeli zmiany mają związek z układem nerwowym, mówimy o stopie naczyniowej, jeżeli naczyń tętniczych - naczyniowej.

Pomóż specjalistom zadbać o Twoje zdrowie

Zespół stopy cukrzycowej jest problemem interdyscyplinarnym, wymagającym od lekarza znajomości zarówno dermatologii, ortopedii, neurologii, jak i chirurgii. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby w poradni leczenia stopy cukrzycowej pracowali wyłącznie najlepsi specjaliści posiadający wieloletnie doświadczenie w leczeniu zarówno szeroko rozumianej cukrzycy, jak i zespołu stopy cukrzycowej. Nasza poradnia stopy cukrzycowej Warszawa nie zapomina jednocześnie, że leczenie tego powikłania wymaga gigantycznego zaangażowania i ogromnej wiedzy - dajemy przecież pacjentom nadzieję na prowadzenie normalnego życia - bez amputacji.

Przypomnijmy, że uszkodzenie włókien czuciowych w stopach upośledza odczuwanie dotyku, bólu, temperatury. Mogą pojawić się rany i owrzodzenia. W połączeniu z zaburzeniami ukrwienia powodującymi uszkodzenia i martwicę kości mogą powstawać deformacje, rozległe zakażenia i martwica tkanek, która często wymagają interwencji chirurgicznej, czy amputacji fragmentu lub w skrajnych przypadkach, nawet całej stopy. Zwykle kłopoty zaczynają się w momencie problemów z poruszaniem. Wówczas na leczenie stopy cukrzycowej może być już zbyt późno. Jednak do najczęściej wymienianych czynników ryzyka amputacji kończyny zalicza się bardzo zaawansowane powikłania destrukcyjne stopy wynikające z takich czynników jak neuropatię, miażdżycę naczyń obwodowych, zakażenia bakteryjne, martwica. Zawsze czynnikiem złym rokowniczo jest brak poprawy kontroli glikemii pomimo stwierdzonych już powikłań.

Jak wykryć zespół stopy cukrzycowej? Co powinno budzić obawy?

Do poradni stopy cukrzycowej należy więc udać się w zasadzie natychmiast, gdy tylko dostrzeżone zostaną którekolwiek lub którykolwiek z niżej wymienionych objawów:

  • wystąpienie deformacji stopy,
  • sucha i pękająca skóra na stopach,
  • obrzęki na stopach,
  • zmiana odcienia stóp,
  • nieustanne uczucie zimnych nóg,
  • nieświadome gubienie butów.
  • zaburzenia czucia w obrębie stopy
  • niegojące się pozornie niegroźne rany

W ramach konsultacji pacjent oprócz rzetelnej wiedzy i wsparcia otrzymuje również nowoczesny, dopasowany do stadium zaawansowania powikłań, prawidłowo i profesjonalnie założony opatrunek. Nasza poradnia stopy cukrzycowej Warszawa Ursus pomaga zarówno w przypadku przewlekłych ran, jak i owrzodzeń, zmian martwiczych czy różnorodnych zakażeń, które mają związek ze stopą cukrzycową. Pomocną dłoń otrzymają tu także osoby pragnące wdrożyć w życie szeroko rozumiane działania profilaktyczne, aby kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i przeciwdziałać chorobie. Nasze medyczne centrum stopy cukrzycowej zapewnia wsparcie, opiekę, a także rzeczowe podejście do pacjenta - zaoferowanie najwyższej jakości wsparcia i pomocy są naszymi priorytetami. Pragniemy przypomnieć jednocześnie, że usuwanie zrogowaceń, właściwe skracanie paznokci, usuwanie modzeli i odcisków, zabiegi podologiczne, mycie stóp w letniej wodzie to tylko nieliczne czynniki, które mogą pozwolić na optymalne kontrolowanie stanu zdrowia i stóp pacjentów.

Zapraszamy diabetyków i nie tylko

Zapraszamy wszystkie osoby, u których już wystąpiły wymagające leczenia zmiany, jak i tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki zespołu stopy cukrzycowej, odpowiedniego postępowania w cukrzycy, kontrolowania stanu stóp i ich pielęgnacji. Zapraszamy jednocześnie osoby bez cukrzycy mające problemy ze stopami.

Jeżeli nie możesz poruszać się samodzielnie, umów wizytę domową, której termin zostanie ustalony z lekarzem z 24h wyprzedzeniem. Wizyty odbywają się na terenie Warszawy.

Cennik >>

Godziny otwarcia:

Przychodnia jest czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach:
8:00-18:00 - POZ
8.00-20.00 - Usługi komercyjne

Punkt Pobrań:

Od poniedziałku do piątku w godzinach:
8:00 - 11:00 - POZ + komercja
11:00 - 12:00 - Poradnia Leczenia Osteoporozy

Rejestracja ogólna:

+48 459 595 395

Gabinet Zabiegowy:

Od poniedziałku do piątku w godzinach:
13.00-18.00 - EKG, zastrzyki, holtery, próby wysiłkowe, realizacja programów profilaktycznych POZ i in.

Poradnia Dzieci Zdrowych i Punkt Szczepień:

Od poniedziałku do piątku w godzinach:
8.00-15.00.

Profilaktyka - Gabinet Pielęgniarki

Ostatnia środa miesiąca w godzinach 13.00-15.00. Obowiązują zapisy.

Formularz kontaktowy

Viamed
Viamed
Viamed
Viamed