Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry chorego na cukrzycę?

Cukrzyca nieprzypadkowo uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Szacuje się, że w Polsce ze schorzeniem tym zmaga się około 3 miliony osób, a na całym globie – 422 miliony. Co więcej, prognozy na przyszłość również nie napawają optymizmem – niejednokrotnie spotkać się można bowiem ze stwierdzeniem mówiącym, iż na świecie do 2035 roku liczba ta wzrośnie nawet do 592 milionów. Diabetycy każdego dnia powinni przestrzegać nie tylko restrykcyjnej diety czy kontrolowania poziomu cukru we krwi, ale również odpowiedniej pielęgnacji, która ma ścisły związek ze zwiększeniem komfortu życia.  W obecnym artykule zajmiemy się problemem prawidłowej pielęgnacji skóry oraz jakie kosmetyki należy wybierać?

Cukrzyca a uszkodzenia skóry

Pomimo różnorodnych kampanii zdrowotnych i nieustannego poszerzania wiedzy dotyczącej tej choroby, wielu chorych nie ma świadomości, że u nich mogą występować zaburzenia tolerancji węglowodanów, lub wręcz utajona cukrzyca. Nierozpoznana a tym samym nieleczona choroba może w dłuższej perspektywie prowadzić do wielu uszkodzeń kluczowych narządów, w tym również do problemów ze skórą. Początkowo może to być tylko nadmierne wysuszenie, świąd skóry. Taki stan może prowadzić do drobnych mikro urazów, co może skutkować tworzeniem się ran. Takie uszkodzenia skóry mają tendencję do trudne gojenia się. Podsumowując, na powierzchni skóry u chorego na cukrzycę mogą tworzyć się :

  • zmiany wypryskowe,
  • zmiany o podłożu grzybiczym i bakteryjnym,
  • dokuczliwy świąd skóry.
  • Rany i owrzodzenia

Wymienione powyżej problemy ze skórą w cukrzycy wynikają z wielu czynników. Podstawowym jest niekontrolowany poziom glukozy we krwi. Powoduje on wysuszenie skóry, świąd. Ponadto wysoki poziom glukozy jest doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów – co nasila ryzyko nadkażenia tymi patogenami. Ponadto swędząca i wysuszona skóra jest podatna na urazy. Często wynikają one ze zwykłego, ciągłego „drapania się”, ale również z przypadkowych uszkodzeń powierzchni skóry. U zdrowego goją się one bez powikłań, często nawet niezauważone. W przypadku występowania cukrzycy przebieg jest odmienny.

Przejdź do usługi na poradnia stopy cukrzycowej warszawa.

Dbanie o zdrowy wygląd skóry ma jednoznaczny związek z odpowiednim leczeniem cukrzycy, czyli utrzymywaniem właściwego poziomu glukozy we krwi. Ważnym zabiegiem pielęgnacji skóry u chorego na cukrzycę jest dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry – jest to ważne dla utrzymania prawidłowej struktury skóry. Jak było powiedziane powyżej, najgroźniejszym powikłaniem cukrzycy ze strony skóry jest owrzodzenie. Spotyka się je najczęściej na podudziach oraz na stopie. Anatomicznie, te części ciała są najgorzej ukrwione. Dlatego wszelkie czynniki zaburzające homeostazę organizmy, w tym szczególnie zaburzające dodatkowo ukrwienie, tutaj objawiają się najsilniej i najczęściej. Do tematu dbałości i pielęgnacji stóp wrócimy w dalszej części naszego artykułu. Poniżej przedstawiamy, co sam chory może zrobić, aby:

  • Stosować w miarę szybkie prysznice i kąpiele,
  • Delikatnie osuszać skórę ręcznikiem bez agresywnego pocierania czy tarcia zwłaszcza między palcami stóp i dłoni, a także w fałdach skórnych,
  • Używać podczas kąpieli wyłącznie łagodnych preparatów.

Emolienty i dermokosmetyki – prawidłowe funkcjonowanie bariery naskórkowej

W codziennej pielęgnacji naszego ciała warto stosować preparaty wyróżniające się naturalnym pH, bez substancji zapachowych, które dodatkowo zawierają składniki wykazujące działanie nawilżające. Doskonale sprawdzą się tu tzw. emolienty, czyli preparaty stosowane w dermatologii i kosmetologii. Oprócz tego, że przywracają prawidłowe funkcjonowanie bariery naskórkowej, uszczelniają barierę lipidową naskórka i zapobiegają utracie wody. Podczas wyboru odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry cukrzycowej warto zwrócić również uwagę na dermokosmetyki opracowane specjalnie z myślą o diabetykach – te tworzone są przez lekarzy specjalistów a pozytywnie opiniowane przez lekarzy. Podobnie jeżeli chodzi o preparaty aplikowane bezpośrednio po kąpieli – warto sięgać zarówno po kremy ochronne, jak i balsamy nawilżające. Stosowanie emolientów w codziennej pielęgnacji wpływa bardzo korzystnie na skórę a przez to wpływa na poprawę jakości i komfortu życia pacjentów.

Wracając do składu polecanych kosmetyków, w  preparatach dedykowanych dla diabetyków i osób z suchą, wrażliwą skórą, często dostrzec można glicerynę oraz mocznik. Substancje te, wykazują właściwości nawilżające. Dodatkowo mocznik w większych stężeniach odpowiada za złuszczenie naskórka. Jego działanie jest więc wielopoziomowe i zróżnicowane.

Kilka słów o pielęgnacji stóp w cukrzycy

Jak już wspominaliśmy wyżej, osoby chore na cukrzycę szczególną uwagę powinny zwracać na prawidłową pielęgnację stóp. Należy pamiętać o ich codziennym krótkim myciu w letniej wodzie, stosując łagodne środki. Ważne jest delikatne osuszanie – uwzględniając również przestrzenie między palcami. Bezpośrednio po zakończonym myciu warto zastosować właściwy krem. Zaleca się, aby diabetycy unikali chodzenia boso, by ograniczyć uszkodzenia skóry, skaleczenia, nosili wygodne buty pozbawione wewnętrznych szwów, codziennie zmieniali skarpety, a dla maksymalnej ochrony wybierali te bezszwowe (lub stworzone specjalnie dla diabetyków).

Istotna kwestią związaną z dbaniem o stopy jest również regularna kontrola i sprawdzenie stanu przez lekarza prowadzącego – minimum raz do roku, a w szczególnych przypadkach nawet częściej. Natychmiastowe działania należy podjąć również w przypadku zauważenia niepokojących zmian na stopach.

Dbanie o prawidłową pielęgnację skóry to wyzwanie dla wielu diabetyków. Niezwykle ważne jest, aby pod żadnym pozorem nie bagatelizować problemów i niepokojących zmian, jakie pojawiają się na skórze, a także odpowiednio wcześnie wyjaśniać wszelkie wątpliwości czy ewentualne nieprawidłowości. Tylko tym sposobem możliwe jest uniknięcie poważnych powikłań skórnych cukrzycy.