Możliwość nabycia butów odciążeniowych na stopę cukrzycową

Stopa cukrzycowa wymaga odpowiedniej opieki. ViaMed Przychodnia Ursus nawiązała współpracę z firmą oferującą buty odciążeniowe.


Jednym z najpoważniejszych powikłań cukrzycy jest stopa cukrzycowa - stan, który może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zakażenia, owrzodzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do amputacji. Pacjenci zmagający się z cukrzycą wymagają objęcia ich specjalistyczną opieką - ta dotyczy także kwestii doboru odpowiedniego obuwia. Właściwie dobrane buty dla diabetyków to kluczowy element dbania o zdrowie i samopoczucie. Informujemy, że ViaMed Przychodnia Ursus nawiązała współpracę z firmą specjalizującą się w dystrybucji innowacyjnych butów odciążających - te spełniają najwyższe standardy jakości, przynosząc ulgę Pacjentom borykającym się z problemem stopy cukrzycowej, co możliwe jest dzięki właściwościom ortopedycznym. W ramach usługi zaopatrzeniowej (dobór buta oraz ewentualny dobór podeszwy wyrównującej), Pacjent może nabyć but w naszej placówce. Obecnie działania prowadzone są przez lek. med. Tomasza Głażewskiego (diabetologia, leczenie stopy cukrzycowej).

Wygodne i komfortowe obuwie powinno być podstawą dla Pacjentów zmagających się z cukrzycą. Buty odciążeniowe na stopę cukrzycową wykonane są z wysokiej jakości materiałów włókienniczych, które gwarantują maksymalny komfort diabetykom, borykającym się z niewydolnością przeciążonych warstw tkanki tłuszczowo-sprężystej od strony podeszw, jak również z problemem kaletek, które pokrywają zniekształcone w wyniku reumatoidalnego zapalenia stawy. Buty wykonane są w taki sposób, aby uniknąć powstawania bolesnych owrzodzeń czy otarć, oraz jednocześnie zbędnego i problematycznego ucisku. Materiały stosowane podczas produkcji są nie tylko w pełni bezpieczne, ale również oddychające i antybakteryjne.


Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy, które powstaje, gdy nerwy w stopach zostają uszkodzone (neuropatia), a przepływ krwi jest upośledzony. Te problemy mogą prowadzić do tworzenia owrzodzeń, które są trudne do leczenia i mogą wywoływać infekcje. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do konieczności amputacji - ViaMed to także Poradnia Stopy Cukrzycowej, w której profesjonaliści z dużym doświadczeniem i empatią wyjaśniają wszelkie zawiłości tej choroby.

Przyczyny stopy cukrzycowej

Podstawową przyczyną stopy cukrzycowej jest niekontrolowana cukrzyca, która prowadzi do dwóch głównych problemów:

  1. Neuropatia cukrzycowa - cukrzyca może prowadzić do uszkodzenia nerwów w stopach, powodując brak czucia. To może prowadzić do powstania ran, które są trudne do zauważenia.
  2. Niedokrwienie - uszkodzenia naczyń krwionośnych spowodowane przez cukrzycę mogą prowadzić do upośledzenia przepływu krwi do stóp, co utrudnia leczenie ran i zwiększa ryzyko infekcji.

Rozpoznawanie stopy cukrzycowej

Rozpoznanie stopy cukrzycowej zaczyna się od uważnej obserwacji stóp na co dzień. Częste objawy to:

  • brak czucia, pieczenie lub ból w stopach,
  • zimne stopy,
  • owrzodzenia lub rany, które nie goją się,
  • zaczerwienienie, opuchlizna lub zakażenie,
  • deformacje stóp.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek z tych objawów, skonsultuj się z lekarzem. Diagnoza zazwyczaj obejmuje badanie stóp, a także inne badania zlecone przez lekarza.

Leczenie stopy cukrzycowej

Leczenie stopy cukrzycowej wymaga zintegrowanego podejścia, obejmującego zarówno medyczną kontrolę cukrzycy, jak i bezpośrednią opiekę nad stopami - szczegółowe informacje znaleźć można w artykule “Podpowiadamy, jak leczyć stopę cukrzycową”. Oto niektóre z kluczowych elementów skutecznego leczenia.

Kontrola poziomu cukru we krwi

Podstawą leczenia jest skuteczna kontrola poziomu cukru we krwi. To pomaga zmniejszyć ryzyko dalszego uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych. Kontrola poziomu cukru we krwi obejmuje zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną, monitorowanie poziomu cukru i jeśli to konieczne – odpowiednio dobrane do stanu zdrowa Pacjenta leki.

Pielęgnacja stóp

Jak już wspomnieliśmy, właściwa pielęgnacja stóp jest kluczowa w leczeniu stopy cukrzycowej. Może to obejmować codzienne sprawdzanie stóp pod kątem ran, pęknięć skóry, odcisków, grzybicy, zaczerwienień i obrzęków. Istotne jest także mycie stóp w ciepłej, nie gorącej wodzie, a następnie dokładne osuszenie, szczególnie między palcami. Używanie nawilżających kremów do stóp, ale unikanie obszarów między palcami pomaga zapobiec nadmiernemu nawilżeniu i infekcji grzybiczej. Warto pamiętać także o regularnym przycinaniu paznokci i unikaniu chodzenia boso, aby zmniejszyć ryzyko urazów.

Profesjonalna opieka medyczna

Niektóre problemy ze stopami mogą wymagać profesjonalnej opieki medycznej. To może obejmować:

  • leczenie owrzodzeń - owrzodzenia wymagają często intensywnej terapii, która może obejmować czyszczenie rany, antybiotyki, leczenie miejscowe oraz ciśnieniową terapię rany,
  • chirurgia - w niektórych przypadkach, może być konieczne przeprowadzenie operacji, aby usunąć martwą tkankę, naprawić deformacje stopy lub przywrócić przepływ krwi,
  • fizjoterapia - rehabilitacja może pomóc m.in. poprawić siłę i zakres ruchu.

Podstawą jest także noszenie specjalistycznego obuwia odciążeniowego dla diabetyków, które obecnie nabyć można w ViaMed. Nasza nowoczesna Przychodnia w Ursusie daje możliwość nabycia obuwia, które zaprojektowane jest z myślą o zminimalizowaniu nacisku na stopy, co pomaga zapobiegać owrzodzeniom i innym problemom.

Edukacja Pacjenta

Edukacja jest kluczowym elementem skutecznego leczenia stopy cukrzycowej. Pacjenci muszą być świadomi znaczenia regularnej kontroli stóp i ich prawidłowej pielęgnacji, a także kontroli poziomu cukru we krwi. Ważne jest również zrozumienie, kiedy należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

Stopa cukrzycowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy, które można jednak skutecznie kontrolować poprzez właściwe leczenie i profilaktykę. Kluczem jest regularne monitorowanie stóp, utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi oraz używanie specjalistycznego obuwia dla diabetyków, które pomaga minimalizować ryzyko poważnych problemów. ViaMed oferuje specjalistyczne obuwie dla diabetyków, aby pomóc Pacjentom w skutecznym zarządzaniu tą chorobą.

Cennik >>

Godziny otwarcia:

Przychodnia jest czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach:
8:00-18:00 - POZ
8.00-20.00 - Usługi komercyjne

Punkt Pobrań:

Od poniedziałku do piątku w godzinach:
8:00 - 11:00 - POZ + komercja
11:00 - 12:00 - Poradnia Leczenia Osteoporozy

Rejestracja ogólna:

+48 459 595 395

Gabinet Zabiegowy:

Od poniedziałku do piątku w godzinach:
13.00-18.00 - EKG, zastrzyki, holtery, próby wysiłkowe, realizacja programów profilaktycznych POZ i in.

Poradnia Dzieci Zdrowych i Punkt Szczepień:

Od poniedziałku do piątku w godzinach:
8.00-15.00.

Profilaktyka - Gabinet Pielęgniarki

Ostatnia środa miesiąca w godzinach 13.00-15.00. Obowiązują zapisy.

Formularz kontaktowy

Viamed
Viamed
Viamed
Viamed