Najważniejsze informacje o zapaleniu spojówek
Zapalenie spojówek – objawy są tu bardzo charakterystyczne, a stan ten nieprzypadkowo zaliczany jest do najczęstszych chorób oczu. Oczy zaczynają piec i łzawić, może temu towarzyszyć także światłowstręt. Zapalenie spojówek może mieć różne przyczyny: bakteryjne, wirusowe, alergiczne, grzybicze. Zdarza się, że jest to konsekwencja innych dolegliwości – przykładem może być zespół suchego oka. Rodzaje zapalenia spojówek są czynnikiem determinującym skuteczne leczenie. Przedstawiamy, jakie mogą być przyczyny zapalenia spojówek, a także jak wygląda wówczas proces leczenia. Dodatkowo opisujemy każdy z najczęściej występujących rodzajów zapalenia spojówek.
Objawy zapalenia spojówek
Pojawiające się objawy zapalenia spojówek są w głównej dużej uzależnione od przyczyny rozwoju choroby. Najczęściej podczas zapalenia spojówek objawy są następujące:
- swędzenie,
- pieczenie,
- kłucie,
- łzawienie oczu,
- zaczerwienienie oczu,
- obrzęk powiek,
- grudki,
- wydzielina ropna.
Uporczywe objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, wymagają niemal natychmiastowego działania. W pierwszej kolejności można zastosować krople do oczu, które dostępne są bez recepty. Jednak, kiedy pomimo ich stosowania, objawy zapalenia spojówek nie ustępują po 2-3 dniach, konieczna jest wizyta u okulisty. Sprawdź naszego okulistę w Warszawie.
Dobrany przez niego sposób leczenia uzależniony jest od stopnia nasilenia objawów, a także przyczyny rozwoju stanu zapalnego. Przykładowo, bakteryjne zapalenie spojówek wymaga stosowania innych leków niż alergiczne zapalenie spojówek. Określenia rodzaju zapalenia lekarz dokonuje na podstawie rozmowy z pacjentem i oględzin oka przy wykorzystaniu lampy szczelinowej. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność pobrania wydzieliny na posiew, czy przeprowadzenia testów na wydzielanie łez.
Bakteryjne zapalenie spojówek
Bakteryjne zapalenie spojówek zaliczane jest do najczęściej występującego rodzaju tej choroby. Zazwyczaj obejmuje oboje oczu. Charakterystycznym objawem jest ropna wydzielina lub też surowiczo-ropna występująca w worku spojówkowym i łzowym. Objawy bakteryjnego zapalenia spojówek to także obrzęk i przekrwienie spojówek, a nawet całych powiek. W zaawansowanym stadium na powiekach mogą wystąpić wybroczyny krwiste lub szarożółte plamy.
Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek opiera się na podawaniu sulfonamidów lub roztworów antybiotyków w postaci kropli, lub maści. Jeżeli pomimo wdrożonego leczenia, objawy po tygodniu nie ustępują, to specjaliści zalecają odstawienie leków na 4 dni, a następnie kierują na posiew z worków spojówkowych z wykonaniem antybiogramu. Dokładne określenie bakterii pozwala na wycelowanie odpowiedniej kuracji.
Bardzo rzadkim przykładem tego zakażenia jest rzeżączkowe zapalenie spojówek, które zazwyczaj występuje jako wtórne zakażenie. Dochodzi do przeniesienia zakaźnej wydzieliny przez palce do oczu. W tym przypadku objawy zapalenia spojówek mają różny stopień nasilenia i najczęściej obejmują jedno oko. Przekrwienie spojówki także może mieć różną intensywność.
Wirusowe zapalenie spojówek
Wirusowe zapalenie spojówek wywołane jest przez wirusy. Najczęściej występuje korelacja czasowa i przyczynowa z infekcją górnych dróg oddechowych, która jest wywołana przez adenowirusy. W konsekwencji wirusowe zapalenia spojówek najczęściej występuje jesienią i wczesną zimą. W pierwszej kolejności wirus atakuje powierzchnię spojówki, a po około 8 dniach obejmuje także rogówkę oka. Choroba nie rozwija się na obu oczach jednocześnie, zazwyczaj po kilku dniach przenosi się na drugie. Wirusowe zapalenie spojówek – objawy są następujące:
- obrzęk spojówek,
- swędzenie i towarzyszące mu uczucie ciała obcego,
- wystąpienie wydzieliny surowiczej.
Na spojówkach pojawiają się skupiska obrzękniętych naczynek krwionośnych, które posiadają rozproszone zaczerwienie. Wraz z postępującym zapaleniem spojówek może dojść do objęcia rogówki i wystąpienia na jej powierzchni zmętnienia. Chory odczuwa silny ból, łzawienie i światłowstręt. W późniejszym etapie może nastąpić powiększenie węzłów chłonnych.
Leczenie zapalenie spojówek wywołanego przez wirusy opiera się głównie na lekach przeciwwirusowych i zmniejszających obrzęk, tabletkach o działaniu przeciwzapalnym, a także odkażającym. Wirusowe zapalenie może przerodzić się w bakteryjne zapalenie spojówek, dlatego czasami konieczne jest podanie antybiotyku.
Wirusowe zapalenia spojówek jest zakaźne i można się nim zarazić przez dotyk – dlatego częste mycie rąk jest absolutną podstawą. Kluczowe jest wyrzucenie wszystkich kosmetyków, które były stosowane w czasie infekcji, aby zapobiec ponownemu zarażeniu. W czasie infekcji do przemywania oczu należy wykorzystywać wyłącznie jednorazowe środki.
Powiązane artykuły:
Zespół suchego oka a zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek może być także skutkiem zespołu suchego oka, które jest rezultatem niedostatecznego lub niewłaściwego wydzielaniem łez. Brak nawilżenia bardzo szybko powoduje zapalenie spojówek.
Objawy zapalenia spojówek spowodowane przez zespół suchego oka to m.in. podrażnienie oczu, uczucie „piasku” pod powiekami, światłowstręt i swędzenie. Charakterystyczne objawy tego zapalenia spojówek nasilają się w nocy, w czasie pracy przy komputerze lub podczas przebywania w miejscu o suchym powietrzu.
Leczenie zapalenia spojówek wywołanego przez zespół suchego oka opiera się na zmianie nawyków. Przede wszystkim należy częściej mrugać i zamykać powieki. Ponadto konieczne jest częstsze robienie przerw w trakcie czytania. Rekomendowane jest również zakraplanie oczu tzw. sztucznymi łzami. W pomieszczeniach należy nawilżać powietrze i pić co najmniej 2-3 litry płynów w ciągu dnia.
Alergiczne zapalenie spojówek
Alergiczne zapalenie spojówek występuje zazwyczaj równolegle z katarem siennym u osób uczulonych na pyłki roślin, czyli tzw. sezonowe zapalenie spojówek. Innym powodem rozwoju alergicznego zapalenia spojówek może być także kontakt ze środkami chemicznymi, kosmetykami i lekarstwami.
Najczęściej spotykane objawy alergicznego zapalenia spojówek to silne swędzenie, przekrwienie spojówek, łzawienie i obrzęk powiek. Leczenie alergicznego zapalenia spojówek opiera się na podaniu leków przeciwhistaminowych miejscowo. Przy nasilonych objawach należy podać je doustnie. W niektórych przypadkach zalecane jest przeprowadzenie odczulania.
Grzybicze zapalenie spojówek
Przy grzybiczym zapaleniu spojówek przyczyny należy upatrywać w kategorii powikłania po długotrwałej kuracji antybiotykami. Ten rodzaj zapalenia spojówek może zostać przeniesiony z innych części ciała.
Objawy tej przypadłości mogą obejmować swędzenie, nadmierne łzawienie, zaczerwienienie oka. W kanalikach łzowych mogą występować białe złogi. Leczenie opiera się na podaniu leków przeciwgrzybiczych w postaci kropli lub maści.
Zapalenie spojówek – zakażenie proste
Ten rodzaj zapalenie spojówek posiada następujące przyczyny: światło, pył, dym, opary. Na rozwój tej dolegliwości przełożenie ma brak snu, nerwica, nieskorygowane wady wzroku (szczególnie nadwzroczność i niezborność), a także stosowanie nieodpowiednio dobranych szkieł korekcyjnych. Objawami zakażenia prostego są: pieczenie, swędzenie oczu, lekki światłowstręt, a także łzawienie. W toku choroby mogą wystąpić objawy zapalenia, które posiada podłoże bakteryjne. Jest ono często współwystępujące z zespołem suchego oka. W procesie leczenia duży nacisk kładzie się na leczenie objawowe.