Jak leczyć zapalenie spojówek?
Z zapaleniem spojówek wiążą się pewne uciążliwe objawy jak nadmierne łzawienie, swędzenie oczu, zaczerwienienie czy też obecność wydzieliny. Czym jest to schorzenie i jak je leczyć?
Zapalenie spojówek- czym jest?
Zapalenie spojówek jest dość częstą chorobą oczu. To także najczęstsza przyczyna zaczerwienienia tego narządu. Przebieg choroby zależy od jej rodzaju. Istnieje wiele źródeł tego schorzenia.
Niekiedy do rozwoju dochodzi przez obecność alergenów, ciała obcego w oku, wirusów, bakterii, a niekiedy przez przypadkowe zranienia. Co ważne, spojówka znajduje się nie tylko na przedniej części gałki ocznej, ale także pokrywa tylne powierzchnie górnej i dolnej powieki. Z tego względu symptomy mogą dotykać nie tylko oczu, ale również powiek. Pacjenci często skarżą się m.in. na obrzęk powiek.
Spojówka to niezwykle delikatna warstwa błony śluzowej. Jest cienka, a przy tym mocno unaczyniona. Jej zadaniem jest ochrona oczu i wydzielanie śluzu, który pozwala na przyleganie filmu łzowego do rogówki. Stan zapalny rozwija się przez podrażnienie wynikające z różnorodnych czynników. Wtedy to naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, czego wynikiem jest przekrwienie spojówki.
Zapalenie spojówek- przyczyny oraz rodzaje infekcji
Istnieje kilka rodzajów zapalenia spojówek. Co ważne, schorzenie to dotyka zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Niekiedy jest wynikiem zakażenia wirusowego, bakteryjnego czy grzybiczego. Wymienić też można atopowe zapalenie spojówek czy też sezonowe zapalenie spojówek, pojawiające się u alergików.
Lekarz po zdiagnozowaniu rodzaju zapalenia jest w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie i zalecić pacjentowi postępowanie profilaktyczne. Wśród najczęstszych chorób oczu można wymienić takie rodzaje zapalenia spojówek jak:
Wirusowe zapalenie spojówek
Za jego rozwój odpowiadają adenowirusy, paragrypy wirusy opryszczki, półpaśca, brodawczaka ludzkiego czy ospy wietrznej. W przypadku, kiedy w czasie infekcji nie dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, to zapalenie spojówek pochodzenia wirusowego nie wymaga specjalistycznego leczenia. Trzeba tylko pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Najczęściej tego typu zapalenia występują wraz z przeziębieniem i grypą.
Bakteryjne zapalenie spojówek
Źródłem bakteryjnego zapalenia spojówek są gronkowce i paciorkowe. Rzadziej zdarza się natomiast rzeżączkowe zapalenie spojówek, wywoływane przez bakterię Neisseria gonorrhoeae. Zakażenie następuje w czasie porodu naturalnego, kiedy to matka cierpiąca na rzeżączkę przekazuje dziecku szczep odpowiadający za bakteryjne zapalenie spojówek.
Infekcja bakteryjna jest w większości przypadków wynikiem niewłaściwego dbania o higienę. Często cierpią też na nią osoby zmagające się z zapaleniem zatok tudzież noszące soczewki kontaktowe. Bakteryjne zapalenia spojówek mają zazwyczaj charakter ostry, a czasem przewlekły.
Grzybicze zapalenie spojówek
Grzybicze zapalenie spojówek rozwija się przez przeniesienie drobnoustrojów z innych części ciała, a w szczególności z narządów płciowych. Niekiedy jest skutkiem powikłania po długotrwałej antybiotykoterapii. Takie schorzenie przytrafia się dosyć rzadko.
Alergiczne zapalenie spojówek
Kolejny rodzaj zapalenia spojówek – jest to jednak schorzenie nieinfekcyjne. Do jego rozwoju doprowadzają pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, czy też pewne składniki preparatów kosmetycznych. Objawy mijają wraz z wyeliminowaniem czynnika alergizującego. W tym wypadku pomogą też leki przeciwhistaminowe.
Czy można zarazić się zapaleniem spojówek?
Infekcja o podłożu wirusowym i bakteryjnym jest zaraźliwa. Drobnoustroje bez trudu przenoszą się do oczu przez dotyk, a więc do zarażenia wystarczy jedynie kontakt z osobą chorą.
Objawy zapalenia spojówek
Wraz z rozwijającym się stanem zapalnym, pacjent zaczyna cierpieć na pewne objawy. Najczęstszymi dolegliwościami są:
- uczucie ciała obcego w oku,
- łzawienie oczu,
- ropna wydzielina,
- obrzęk spojówek,
- zaczerwienienie,
- uczucie pieczenia i swędzenia,
- nadwrażliwość na światło.
Oczywiście, w konkretnym przypadku nie muszą wystąpić wszystkie objawy. Będą się one różniły w zależności od konkretnego przypadku i rodzaju zapalenia.
Zapalenie spojówek u dzieci
Zapalenie spojówek jest częstą dolegliwością u najmłodszych. U dzieci za tą chorobę odpowiedzialne są bakterie, wirusy i alergeny. Dzieci niestety trudno jest skłonić do częstego mycia rąk. Poprzez przecieranie oczu brudnymi rękami wprowadzają do nich chorobotwórcze drobnoustroje. Zapalenie spojówek można zaobserwować nawet u niemowlaka. U tak małych dzieci rozwija się ono przez zakażenia dwoinką rzeżączki albo Chlamydią w czasie porodu naturalnego. Bakteryjne zapalenie spojówek może mieć poważny przebieg i skutkować rozwojem innych chorób.
Właśnie dlatego noworodki otrzymują profilaktycznie krople z roztworem azotanu srebra. Mają one właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Jeżeli u dziecka występuje często nawracający stan zapalny spojówek, wówczas może mieć on powiązanie z niedrożnością kanalika łzowego. Zapalenie spojówek u dziecka powyżej 12 miesięcy życia wymaga odbycia konsultacji z lekarzem. Specjalista może zalecić używanie kropli z antybiotykiem i soli fizjologicznej.
Leczenie zapalenia spojówek
Leczenie zazwyczaj nie jest potrzebne, ponieważ objawy same po pewnym czasie ustępują. Ma to miejsce przeważnie już po kilku dniach. Chcąc przyspieszyć leczenie, można przemywać oczy solą fizjologiczną. W łagodzeniu objawów przydadzą się krople do oczu.
Dają one ulgę, zmniejszają pieczenie i swędzenie. Krople obkurczające naczynia dodatkowo zmniejszają zaczerwienienie oczu. Co ważne, można je stosować tylko przez pewien czas. Jeżeli pacjent nie zauważył u siebie poprawy, wówczas powinien skonsultować się z lekarzem okulistą. Bakteryjne zapalenie spojówek ustępuje często samoistnie, jednak jeśli objawy się nasilają czy też trwają zbyt długo, wówczas lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie kropli czy maści z antybiotykiem.
W przypadku wirusowego zapalenia spojówek nie obejdzie się bez korzystania ze specjalistycznych środków przeciwwirusowych, które są dostępne na receptę. Wirusowe zapalenia spojówek czasem nie dają możliwości leczenia przyczynowego, wtedy sięga się tylko po leczenie objawowe. Jeśli pacjent zgłasza się z zapaleniem spojówek wynikającym z reakcji alergicznej, wówczas specjalista zaleca przyjmowanie środków przeciwalergicznych.
Domowe metody na zapalenie spojówek
Uciążliwe symptomy zapalenia spojówek można łagodzić samodzielnie poprzez zastosowanie domowych sposobów. Na zaczerwienienie i obrzęki pomocne okazują się okłady z lodu czy też zaaplikowanie specjalnych maseczek silikonowych schłodzonych wcześniej w lodówce. Dobrym rozwiązaniem jest też przemywanie oczu naparem z ziela świetlika. Temu narządowi ulgę przyniesie też noszenie okularów przeciwsłonecznych. W czasie trwania choroby trzeba bezwzględnie zrezygnować z soczewek kontaktowych oraz kosmetyków do makijażu oczu. Nie należy również chodzić na basen. Wydzielinę powinno się usuwać na bieżąco chusteczką czy wacikiem. Co ważne, pod żadnym pozorem nie należy pocierać oczu – nawet podczas silnego swędzenia.
Jak długo trwa leczenie zapalenie spojówek?
Długość leczenia jest kwestią indywidualną. Przede wszystkim dużo zależy od przyczyny tego schorzenia. Zazwyczaj po rozpoczęciu antybiotykoterapii objawy ustępują już po 2-3 dniach, a pacjent jest zdrowy już po 7 dniach. Leczenie zapalenia spojówek spowodowanego atypowymi bakteriami może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
Zapalenie spojówek – profilaktyka
Chcąc uniknąć rozwoju tego uciążliwego schorzenia, należy pamiętać o tym, jak ważną rolę odgrywa profilaktyka. Najważniejsze jest to, aby starannie dbać o higienę narządu wzroku. Po pierwsze nie należy korzystać z cudzych kosmetyków podczas makijażu. Należy pamiętać też o częstym myciu rąk. Nigdy nie należy pożyczać od innych soczewek kontaktowych. Ponadto należy zadbać o ich prawidłowe przechowywanie, jak i czystość. Chorego oka nie można drapać ani malować. Przed aplikacją kropli należy dokładnie umyć ręce.