Ginekologia estetyczna bez tajemnic
Ginekologia estetyczna, zwana również ginekologią plastyczną lub kosmetoginekologią, to jedna z najmłodszych odrośli tej gałęzi medycyny skierowanej do kobiet. W szerokim zakresie zajmuje się ona poprawą wyglądu kobiecych narządów płciowych a także ich funkcjonalności seksualnej. Pozwala skorygować zarówno wady w budowie (takie jak np. asymetria warg sromowych), jak i uszkodzenia, powstałe w wyniku porodów lub po prostu w miarę upływu lat.
Wiele kobiet wstydzi się wyglądu swoich narządów płciowych, nie akceptuje ich (np. w przypadku asymetrycznych lub przerośniętych warg sromowych mniejszych lub większych). Niektóre wady utrudniają współżycie lub codzienną aktywność (np. uprawianie sportu), mogą też być przyczyną częstszych infekcji. Wiele uszkodzeń powstaje w wyniku porodu – np. pęknięte krocze, blizny i zrosty, nietrzymanie moczu (także w tej dziedzinie może pomóc ginekologia estetyczna). Zdarza się także czasem konieczność nacięcia zbyt grubej i zbyt mocno zarośniętej błony dziewiczej, uniemożliwiającej współżycie. Niekiedy także pacjentki zgłaszają się z potrzebą odtworzenia błony dziewiczej.
Innym powodem wizyty w gabinecie ginekologii estetycznej jest chęć poprawy jakości współżycia seksualnego. Jeśli w wyniku porodów lub wraz z wiekiem zmieniła się anatomia pochwy (luźne krocze), możliwe są nieinwazyjne zabiegi (przy użyciu lasera lub kwasu hialuronowego), które przyniosą korzystną zmianę. Możliwa jest także poprawa jakości życia seksualnego u kobiet, które do tej pory nie osiągały satysfakcji podczas współżycia lub utraciły je – jeśli np. łechtaczka przykryta jest nadmiernym fałdem skóry lub skryty jest punkt G. Już niewielki zabieg może przynieść znaczącą zmianę.
Poprawa wyglądu warg sromowych
Dość częstym problemem są przerośnięte lub asymetryczne wargi sromowe – większe lub mniejsze. Wielu kobietom przeszkadza jednak nie tylko ich wygląd, ale także niewygoda, jaką sprawiają w codziennym życiu oraz w trakcie współżycia. Teoretycznie wargi sromowe większe powinny przykrywać i zasłaniać mniejsze, zdarza się jednak, że te ostatnie wystają, np. w wyniku rozciągnięcia po porodzie. Ponieważ jest to luźny płat skóry, przerośnięte mogą boleśnie ocierać się o bieliznę, sprawiać dyskomfort podczas poruszania się, chodzenia, a także ćwiczeń fizycznych, mogą ponadto utrudniać współżycie. Kobiety też często wstydzą się przed partnerem ich wyglądu. Niezależnie od tego, co spowodowało chęć korekty tego defektu, sam zabieg jest dość prosty – wykonuje się go metodą chirurgiczną (labioplastyka) lub laserową. Ten ostatni wiąże się z krótszą rekonwalescencją.
Wykonywane są także zabiegi na wargach sromowych większych – w zależności od defektu można je albo zmniejszyć (jeśli są zbyt duże i odznaczają się pod obcisłym ubraniem) albo powiększyć. W tym drugim przypadku można je wypełnić własną tkanką tłuszczową pacjentki lub kwasem hialuronowym.
Rewitalizacja lub plastyka pochwy i krocza
Kobiety po menopauzie mogą zauważyć utratę elastyczności pochwy i jej przedsionka, co daje obojgu partnerom podczas współżycia wrażenie luźnej przestrzeni i upośledza doznania. Rozciągnięciu mięśni pochwy sprzyjają także porody oraz ciężka praca fizyczna. Jednym z pierwszych zabiegów, które można wykonać, aby poprawić jakość życia pacjentki, jest laserowa rewitalizacja. Specjalna wiązka promieni lasera wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu w ściankach pochwy, co poprawia jędrność i napięcie tych okolic, a także ich elastyczność. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny, rekonwalescencja nie trwa długo, jednak wskazane jest unikanie współżycia przez okres 1-2 tygodni od zabiegu.
U kobiet, które mają za sobą trudny poród, któremu np. towarzyszyło pęknięcie lub nacięcie krocza, może być wskazana chirurgiczna plastyka. Zabieg polega na wycięciu nadmiaru tkanki i podszyciu mięśni specjalnymi rozpuszczalnymi szwami. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W przypadku, gdy krocze było pęknięte lub nacinane, możliwe jest także usunięcie blizn. Po zabiegu wskazane jest powstrzymanie się od współżycia na okres około 1,5 – 2 miesięcy.
Odsłonięcie łechtaczki i wyeksponowanie punktu G
Fałd skórny zakrywający łechtaczkę może czasem upośledzać doznania podczas współżycia, szczególnie w przypadku, gdy wargi sromowe mniejsze są przerośnięte. Zabieg plastyki napletka łechtaczki (hoodoplastyka) polega na laserowym lub chirurgicznym wycięciu nadmiaru tkanki okrywającej łechtaczkę i odsłonięciu tego niezwykle wrażliwego punktu, co zdecydowanie poprawia jakość doznań podczas współżycia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym – decyzja należy do lekarza. Zdarza się, że zabieg plastyki napletka łechtaczki przeprowadza się razem z plastyką warg sromowych mniejszych. Po zabiegu pacjentka powinna przez około tydzień unikać nadmiernej aktywności fizycznej, a przez 1-1,5 miesiąca – współżycia.
Innym zabiegiem pozwalającym zdecydowanie poprawić kobiecy komfort współżycia jest powiększenie punktu G, znajdującego się na przedniej ścianie pochwy. Dokonuje się tego przy pomocy zastrzyku z kwasem hialuronowym lub kolagenem. Uwypukla to tę okolicę i zwiększa jej wrażliwość na doznania.
Nietrzymanie moczu
To dolegliwość, której leczeniem u kobiet może zajmować się zarówno urolog, jak i ginekolog. Od pewnego czasu w jej przypadku ma zastosowanie także ginekologia estetyczna. Zabiegi laserowe są w stanie znacząco poprawić funkcjonowanie układu moczowo-płciowego, obkurczając i wzmacniając ścianki pochwy i ujście cewki moczowej, co przekłada się na ich wzmocnienie i ułatwia kontrolę nad pęcherzem moczowym. Stosuje się także zabiegi (ostrzykiwanie mięśnia pęcherza) z użyciem toksyny botulinowej (botoksu).