ViaMed – nowoczesna placówka medyczna

Poradnia Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej i Ran Przewlekłych

Poradnia LZSC zajmująca się szeroko pojętą profilaktyką oraz leczeniem złożonego powikłania późnego cukrzycy – zespołu stopy cukrzycowej. Powikłanie to może wystąpić zarówno w przebiegu cukrzycy typu 1., jak i 2., jeśli choroba nie była przez długie lata odpowiednio kontrolowana i leczona.

Powikłania są wynikiem przewlekłe utrzymującej się hiperglikemii, czyli długotrwałego podwyższonego poziomu cukru we krwi, który uszkadza praktycznie wszystko w organizmie ludzkim – nerwy, naczynia krwionośne, a wtórnie skórę i kości. Dochodzi do neuropatii obwodowej – uszkodzenia drobnych włókien nerwowych. Uszkodzeniu ulegają również włókna regulujące pracę naczyń krwionośnych, co prowadzi do zaburzeń ukrwienia. Dodatkowo, rozwijająca się miażdżyca uszkadza światło naczyń, zwężając je, co prowadzi do zmian niedokrwiennych, martwicy tkanek, skóry, kości.

Zespół stopy cukrzycowej jest problemem interdyscyplinarnym wymagającym od lekarza znajomości zarówno dermatologii, ortopedii, neurologii, jak i chirurgii.

Uszkodzenie włókien czuciowych w stopach upośledza odczuwanie dotyku, bólu, temperatury. Mogą pojawić się rany, owrzodzenia. W połączeniu z zaburzeniami ukrwienia powodującymi uszkodzenia i martwicę kości mogą powstawać deformacje, rozległe zakażenia i martwica tkanek, która często wymaga interwencji chirurgicznej, czy amputacji fragmentu lub w skrajnych przypadkach, nawet całej stopy.

W ramach konsultacji pacjent otrzymuje również prawidłowo i profesjonalnie założony opatrunek.

Zapraszamy wszystkie osoby, u których już wystąpiły wymagające leczenia zmiany, jak i tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki zespołu stopy cukrzycowej, odpowiedniego postępowania w cukrzycy, kontrolowania stanu stóp i ich pielęgnacji.

Zapraszamy również osoby bez cukrzycy mające problemy ze stopami.

Jeżeli nie możesz się poruszać samodzielnie, umów wizytę domową, której termin zostanie ustalony z lekarzem z 24 h wyprzedzeniem. Wizyty odbywają się na terenie Warszawy.