ViaMed – nowoczesna placówka medyczna

Badanie USG

USG – co to takiego?

Badanie USG to badanie ultrasonograficzne, do którego wykorzystuje się ultradźwięki. USG jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne oraz bezpieczne wpisując się w badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Lekarz, przeprowadzając badanie, pozyskuje obraz przekroju danego fragmentu ciała w czasie rzeczywistym. Jest to badanie wyjątkowo dokładne, cechujące się bardzo wysoką zdolnością wykrywania zmian w narządach.

Co można zbadać przy pomocy USG?

Do badania wykorzystuje się specjalne urządzenie zwane ultrasonografem. USG może być wykonywane przez lekarzy różnych specjalizacji. Metoda ta jest często wykorzystywana zarówno przez radiologów, kardiologów, ginekologów, internistów jak i ortopedów. I tak, najczęściej wykonuje się badania USG jamy brzusznej, piersi oraz narządów rodnych, serca, naczyń krwionośnych, mózgu, stawów, kości.

Jak wygląda badanie USG? Jak się do niego przygotować?

Jak już było wspomniane, badanie USG jest nieinwazyjne, bezpieczne i zazwyczaj bezbolesne. Wyjątek może stanowić sytuacja, gdy należy wykonać USG przykładowo jamy brzusznej po urazie, który miał miejsce niedługo wcześniej. Wówczas kontakt z głowicą, której lekarz używa do wykonania badania, może przynieść Pacjentowi pewien ból lub dyskomfort. Badanie trwa najczęściej zaledwie kilka minut

W trakcie badania Pacjent przyjmuje określoną pozycję zgodnie z wytycznymi lekarza, który po zaaplikowaniu specjalnego żelu (na skórę Pacjenta bądź na głowicę ultrasonografu) przesuwa głowicę po badanym fragmencie ciała. W zależności od badanej części ciała, lekarz może poprosić przykładowo o nabranie i chwilowe wstrzymanie powietrza.

W zależności od tego, który narząd ma być poddany badaniu USG, Pacjent będzie musiał odpowiednio przygotować się do badania np. jeżeli ma być wykonane badanie pęcherza moczowego, lekarz na wizycie poprzedzającej badanie, poinformuje Pacjenta, iż na badanie należy przyjść z pełnym pęcherzem. Kiedy z kolei Pacjent musi poddać się badaniu USG jamy brzusznej, wskazane jest, aby Pacjent był wypróżniony (można dzień wcześniej zastosować przykładowo łagodne środki o działaniu przeczyszczającym).

Pełna i aktualna oferta badań USG ViaMed Przychodnii Ursus  znajduje się tutaj: https://viamed.com.pl/cennik/#ceny