USG

USG – co to takiego?

Badanie USG to badanie ultrasonograficzne. Do badania tego wykorzystuje się ultradźwięki. Jest ono całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne oraz bezpieczne. USG wpisuje się w badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Lekarz, przeprowadzając badanie, pozyskuje obraz przekroju danego fragmentu ciała w czasie rzeczywistym. Jest to badanie wyjątkowo dokładne, cechujące się bardzo wysoką zdolnością wykrywania zmian w narządach.

Co można zbadać przy pomocy USG?

Do badania wykorzystuje się specjalne urządzenie zwane ultrasonografem. USG może być wykonywane przez lekarzy różnych specjalizacji. Metoda ta jest często wykorzystywana zarówno przez radiologów, kardiologów, ginekologów, internistów jak i ortopedów. I tak, najczęściej wykonuje się badania USG jamy brzusznej, piersi oraz narządów rodnych, serca, naczyń krwionośnych, mózgu, stawów, kości.


Jak wygląda badanie USG? Jak się do niego przygotować?

Jak już było wspomniane, badanie USG jest nieinwazyjne, bezpieczne i zazwyczaj bezbolesne. Wyjątek może stanowić sytuacja, gdy należy wykonać USG przykładowo jamy brzusznej po urazie, który miał miejsce niedługo wcześniej. Wówczas kontakt z głowicą, której lekarz używa do wykonania badania, może przynieść Pacjentowi pewien ból lub dyskomfort. Badanie trwa najczęściej zaledwie kilka minut. Lekarz przed badaniem wytłumaczy Pacjentowi, jak ma się on ułożyć do badania, którą część ciała odsłonić.

W trakcie badania Pacjent przyjmuje określoną pozycję zgodnie z wytycznymi lekarza, którzy po zaaplikowaniu specjalnego żelu (na skórę Pacjenta bądź na głowicę ultrasonografu) przesuwa głowicę po badanym fragmencie ciała. W zależności od badanej części ciała, lekarz może poprosić przykładowo o nabranie i chwilowe wstrzymanie powietrza.


Również w zależności od tego, który narząd ma być poddany badaniu USG, Pacjent będzie musiał odpowiednio przygotować się do badania. I tak, jeżeli ma być wykonane badanie pęcherza moczowego, lekarz na wizycie poprzedzającej badanie poinformuje Pacjenta, iż na badanie należy przyjść z pełnym pęcherzem. Kiedy z kolei Pacjent musi poddać się badaniu USG jamy brzusznej, wskazane jest, aby Pacjent był wypróżniony (można dzień wcześniej zastosować przykładowo łagodne środki o działaniu przeczyszczającym).

ViaMed Przychodnia Ursus oferuje Państwu następujące badania USG:

   
USG jamy brzusznej  
USG tarczycy  
USG tkanek miękkich  
USG węzłów chłonnych  
USG ślinianki  
USG sutków (piersi)  
USG  doppler żył kończyn dolnych  
USG doppler tętnic kończyn dolnych  
USG doppler tętnic dogłowowych  
   
USG stawów kolanowych  
USG stawu kolanowego  
Konsultacja ortopedy + USG  
USG stawów biodrowych u dzieci  
USG stawów biodrowych u dorosłych  
USG stawu biodrowego u dorosłych  
USG stawów skokowych   
USG stawu skokowego   
USG stawów łokciowych  
USG stawu łokciowego  
USG nadgarstków  
USG nadgarstka  
USG stawów barkowych  
USG stawu barkowego  
USG ścięgna Achillesa  
USG rozcięgna podeszwowego  
Punkcja ganglionu, torbieli Bakera (pod kontrolą USG)  
   
Badanie USG TV (transvaginalnie)  
Badanie USG ciąża < 10 Hbd  
Badanie USG ciąża >10 Hbd