ViaMed – nowoczesna placówka medyczna

Poradnia pediatryczna

Nasi lekarze rodzinni sprawują także opiekę nad dziećmi w ramach poradni pediatrycznej. Do poradni dla dzieci zdrowych zapraszamy na obowiązkowe wizyty profilaktyczne. Najmłodsi pacjenci podczas pierwszych wizyt są ważeni, mierzeni, lekarz ocenia ich rozwój psychoruchowy, przeprowadza szczegółowy wywiad i pełne badanie lekarskie. Ocenia też rozwój stawów biodrowych i inne istotne parametry zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Przez pierwsze dwa lata życia najmłodsi pacjenci powinni bardzo regularnie gościć w poradni. Harmonogram wizyt profilaktycznych w poradni dla dzieci zdrowych można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej (w tym badań przesiewowych) oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane. Dobrze, aby terminy wizyt pokrywały się z terminami szczepień, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.

Oprócz szczepień obowiązkowych, zachęcamy także do wykonywania szczepień zalecanych – są one tak samo ważne, nie są jedynie refundowane z budżetu. Ich wykonanie zapewnia ochronę nie tylko przed samą chorobą, ale również przed jej powikłaniami, które mogą być groźne dla zdrowia i życia. Pamiętaj, że szczepiąc swoje dziecko chronisz też inne – noworodki, które dopiero czekają na szczepienie oraz te dzieci, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą być zaszczepione. Więcej na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych, reakcji poszczepiennych a także ewentualnych przeciwwskazań do szczepień można przeczytać na naszej stronie w zakładce Szczepienia .

W wieku żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym również nie należy zaniedbywać wizyt profilaktycznych. Podczas nich przeprowadzane są m.in. bilanse zdrowia dziecka – w wieku 2, 4, 6, 10 i 14 lat. Ostatni bilans zdrowia przeprowadza się wraz z zakończeniem szkoły średniej.

Zapraszamy także najmłodszych pacjentów do poradni dla dzieci chorych. Szczególnie w przypadku niemowląt i małych dzieci bardzo ważne jest to, aby nie lekceważyć nawet drobnych infekcji. Niegroźny dla dorosłego katar, kaszel czy podwyższona temperatura mogą być bardzo niebezpieczne dla organizmu maluszka, dlatego każdy niepokojący sygnał warto skonsultować z doświadczonym lekarzem. Jeśli zauważysz objawy infekcji u przedszkolaka i ucznia, także przyprowadź go do lekarza – każdą chorobę lepiej zaleczyć na wczesnym etapie. Jeśli lekarz zaleci pozostawienie dziecka w domu przez kilka dni, warto zastosować się do tego zalecenia. Chore dzieci w przedszkolach i szkołach mogą zainfekować rówieśników, wśród których może trafić się także dziecko z obniżoną odpornością.