ViaMed – nowoczesna placówka medyczna

Konsultacje POZ

Lekarze rodzinni w ramach podstawowej opieki zdrowotnej oferują opiekę internistyczną (leczenie dorosłych) oraz pediatryczną (leczenie dzieci).

Nasi lekarze rodzinni (interna, pediatria) oferują całościową opiekę nad pacjentem w każdym wieku. Gwarantujemy krótkie terminy wizyt u lekarzy medycyny rodzinnej. Dzięki specjalizacji posiadanej przez naszych lekarzy, możesz zgłosić się do tego samego lekarza zarówno ze swoimi dolegliwościami, jak i problemami zdrowotnymi dziecka.

Pediatra diagnozuje i leczy tylko dzieci, a lekarz rodzinny przyjmie pacjenta w każdym wieku. Nasi lekarze rodzinni posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu zarówno dzieci jak i dorosłych, co gwarantuje wysoki standard opieki nad pacjentem. Dbamy o to, aby pacjent był nie tylko zadowolony z wizyty ale również właściwie zdiagnozowany internistycznie bądź pediatrycznie. 

Świadczenia POZ są refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), jeśli zatem chcesz zostać naszym pacjentem, a masz prawa do świadczeń – wypełnij deklarację, wybierając lekarza. W ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej możesz wybrać także pielęgniarkę i położną – to ostatnie dotyczy kobiet, niezależnie od wieku, oraz nowonarodzonych dzieci. Pamiętaj, że dla każdego członka rodziny objętego ubezpieczeniem musi być wypełniona osobna deklaracja. Jeśli dziecko nie ma jeszcze nadanego numeru PESEL, można podać numer jednego z rodziców, pamiętaj jednak, żeby potem zgłosić w przychodni zmianę numeru.

Czym jest zdrowie?

Zdrowie każdego człowieka jest wartością nadrzędną. Dbanie o nie to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego też tak istotne wydają się być konsultacje POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej), pozwalające na niejednokrotne wykrycie schorzeń i kłopotliwych chorób we wczesnym stadium. Zapisując się do placówki ViaMed, mają Państwo możliwość korzystania z takich konsultacji w wybranym przez Państwa terminie (od poniedziałku do soboty). Nasi specjaliści z dokładnością i profesjonalizmem wykonają niezbędny wywiad, pozwalający na wprowadzenie skutecznych form leczenia. Konsultacje POZ w naszej placówce to Państwa komfort i bezpieczeństwo.

Nad tym, czym naprawdę jest zdrowie, łamali sobie głowy już starożytni filozofowie. Ich wnioski nie odbiegają zanadto od współcześnie wyznawanych teorii, choć szkoły są różne. Obecnie jednak zdrowie nie jest już poczytywane wyłącznie jako brak choroby. O faktycznym zdrowiu można mówić dopiero wówczas, gdy zostanie osiągnięty stan pełnego zadowolenia zarówno na płaszczyźnie fizycznej,umysłowej oraz społecznej.

Możemy wyróżnić takie „rodzaje” zdrowia jak zdrowie fizyczne, psychiczne, społeczne oraz duchowe.Zdrowie fizyczne to stan, kiedy organizm (tj. wszystkie narządy i układy) funkcjonuje prawidłowo. Wśród zdrowia psychicznego wyróżnia się zdrowie emocjonalne (wyrażane w umiejętności rozpoznania i wyrażania emocji, możności zapanowania nad lękiem, stresem, agresją, napięciem) oraz zdrowie umysłowe (wyrażane w jasności i logice myślenia).

Zdrowie społeczne oznacza natomiast umiejętność nawiązywania relacji międzyludzkich, zdolność do ich podtrzymywania oraz rozwijania. Bardzo ważnym parametrem jest zdrowie duchowe. O jego osiągnięciu można mówić wówczas, gdy posiadamy wewnętrzną równowagę oraz spokój, niezależnie od tego, czy wynikają one z określonych zasad i zachowań,wierzeń, religii.

Dlaczego warto konsultować z lekarzem niepokojące objawy?

Jakakolwiek zmiana, jakikolwiek stan inny od dotychczas mającego miejsce może być sygnałem, iż w organizmie dzieje się coś niedobrego. Naturalnie, nie musi to od razu oznaczać poważnej choroby, a objawy nie muszą być bardzo uciążliwe i mocno widoczne. Niemniej, jeśli jakiś nienaturalny stan utrzymuje się przez dłuższy czas lub też regularnie powraca bez zrozumiałych dla nas powodów (choćby niezbyt uciążliwe bóle głowy, ból kręgosłupa, mało dokuczliwa wysypka czy inne zmiany skórne, „drapanie” w gardle etc.), nie tylko warto, ale wręcz trzeba skonsultować tę kwestię z lekarzem. Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu nie będzie w stanie postawić jednoznacznej diagnozy, zleci badania bądź też skieruje Pacjenta do lekarza specjalisty.

Wielu Pacjentów bardzo obawia się wizyty w gabinecie lekarskim, bo sądzi, że lekarz zbagatelizuje problem i odeśle z kwitkiem, a może nawet wyśmieje. Tego typu sytuacje są absolutnie niedopuszczalne i żaden doświadczony, szanujący siebie i Pacjenta lekarz nie zachowa się w tak karygodny sposób.

Zapewniamy Państwa, że dołożymy wszelkich starań, aby Pacjenci naszej przychodni nie mieli zupełnie żadnych podstaw do takich właśnie obaw. Pragniemy również zwrócić uwagę na to, że Pacjent ma swoje prawa, w tym prawo do traktowania Go z szacunkiem. Wielu Pacjentów niestety o tym zapomina, my jednak pamiętamy!

Zwróćcie Państwo uwagę, na to, z jakimi zagrożeniami mogą wiązać się teoretycznie niewinne stany, które w rzeczywistości mogą być objawami poważnych schorzeń. Oto przykłady:

Ból pleców – nic takiego?

Plecy czasem bolą każdego i większość z nas odrzekłaby, że to rzecz normalna. Kręgosłup czy też całe plecy mogą boleć po prostu ze zmęczenia, nadwerężenia mięśni, bo mamy siedzący tryb pracy lub ostatnio doznaliśmy jakiegoś mechanicznego urazu. Nic strasznego i niebezpiecznego. Ale czy na pewno?

Ból pleców nie zawsze jest skutkiem czegoś, a objawem. I tak, może mieć on podłoże strukturalne (przykładowo ukryty rozszczep kręgosłupa), zwyrodnieniowe, neurogenne, reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów) może być objawem zapalenia tkanki kostnej (przykładowo zapalenie szpiku i kości). Ból pleców, choć zapewne nie każdy ma tego świadomość, jest bardzo charakterystycznym objawem zaawansowanej choroby nowotworowej. Wobec powyższego, nie warto ignorować bólu pleców i zagłuszać go środkami przeciwbólowymi, jeśli trwa dłuższy czas, a my nie umiemy wytłumaczyć jego pochodzenia.

Ból głowy – zaraz przejdzie?

Ból głowy to kolejna niezwykle częsta przypadłość, na którą cierpi każdy raz na jakiś czas. Ból głowy może być zupełnie niewinny, a jego przyczyny czasem dają się łatwo wyjaśnić – stres, przemęczenie, nadmierne emocje, przeziębienie, angina czy grypa (w przypadku tych chorób ból głowy zazwyczaj jest nieodłącznym elementem).

I znowu, przedłużający się i powracający ból głowy może nie być skutkiem, a objawem. Może on sygnalizować początki migreny (warto zdać sobie sprawę z tego, że migrena jest niezwykle wyczerpującą przewlekłą chorobą, która potrafi doprowadzić nawet do załamania nerwowego). Może on być objawem nadciśnienia tętniczego, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, poważnych stanów zapalnych zębów, zatrucia toksyczną substancją, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, wstrząsu mózgu, tętniaka mózgu.

Dlaczego należy unikać samoleczenia?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – unikając samoleczenia oszczędzamy sobie kłopotów. Naturalnie, możemy spróbować wyleczyć lekki kaszel, katar czyli ogólnie rzecz biorąc przeziębienie. Czasem domowe sposoby, takie jak herbata z miodem i cytryną czy „mikstura” z miodu, czosnku i mleka, są bardzo skuteczne i dzięki nim można uniknąć wizyty w gabinecie lekarskim, przebywania z innymi chorymi w poczekalni, zażywania leków, które  nie zawsze mają naturalny skład.

Z drugiej strony jednak prawda jest taka, że jeśli nie posiadamy wykształcenia medycznego, nie jesteśmy w stanie właściwie zinterpretować tego, co dzieje się w naszym organizmie – nie mamy możliwości postawienia diagnozy prawdziwej w stu procentach. Tego może dokonać wyłącznie doświadczony lekarz, a i też nie zawsze samodzielnie, bowiem często posługuje się specjalistycznym sprzętem diagnostycznym i zleca wykonanie badań laboratoryjnych, aby utwierdzić się w określonym przekonaniu.

Zaoszczędźmy sobie zatem kłopotów, nie próbujmy leczyć się samodzielnie, jeśli  nie mamy do tego kwalifikacji. Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie stawiajmy sobie diagnozy na podstawie informacji zaczerpniętych z Internetu (często ze stron o co najmniej wątpliwej reputacji i wartości). Wiele chorób ma podobne objawy, istnieje wobec tego duże zagrożenie, że ulegniemy sugestii i rozpoczniemy samoleczenie choroby, na którą wcale nie cierpimy i jednocześnie nie dostrzeżemy tego, że borykamy się z zupełnie inną chorobą, która nieleczona będzie się pogłębiać.