Prof. dr hab. med. Krystian Jażdżewski

Prof. dr hab. med.Krystian Jażdżewski zajmuje się leczeniem chorób endokrynologicznych, głównie zaburzeniami funkcji tarczycy. Jest gorącym orędownikiem szerokiego dostępu Polaków do badań genetycznych umożliwiających wczesną diagnostykę nowotworów. Od lat prowadzi badania w zakresie dziedziczenia chorób i zastosowania technologii sekwencjonowania nowej generacji w medycynie.

Przez 10 lat pracował w USA w jednym z najlepszych na świecie zespołów naukowych badających dziedziczenie nowotworów. W tym czasie odkrył gen odpowiedzialny za dziedziczenie raka tarczycy, a opublikowane wyniki badania uplasowały się w rankingu Faculty1000 Medicine wśród 4% najlepszych raportów naukowych. Wrócił do Polski, aby swoje doświadczenie wykorzystać dla popularyzacji badań genetycznych w zakresie dziedziczenia nowotworów w naszym kraju.

Opublikował szereg artykułów dotyczących genetyki nowotworów człowieka. W swoich badaniach zajmuje się badaniem molekularnych podstaw nowotworów gruczołu tarczowego, wątroby i jelita grubego oraz poszukiwaniem markerów molekularnych umożliwiających wczesną diagnostykę tych nowotworów. Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (2000), stopień doktora nauk medycznych uzyskał w Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku (2004), natomiast stopień doktora habilitowanego w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (2011). Tytuł profesora nauk medycznych uzyskał w roku 2015.

Kieruje Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i Zakładem Medycyny Genomowej w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Wywiad z profesorem Jażdżewskim

Wykład prof. Jażdżewskiego w ramach 8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie na Uniwersytecie Warszawskim

Wywiad prof. Jażdżewskiego dla portalu rynekzdrowia.pl: "Na tropie nosicielstwa wadliwych genów. To też profilaktyka raka."

wróć